تعمیر لوله پلی اتیلن

تعمیر لوله های پلی اتیلن

در این نوشته میخواهیم در رابطه با چگونگی و نیاز تعمیر لوله پلی اتیلن صحبت میکنیم. لوله های پلی اتیلن، سیاه رنگ هستند. که برای انتقال آب شرب و نیز آب کشاورزی به کار می روند. این لوله ها که در 20 سال اخیر معمول شده اند از جنس پلی اتیلنی ساخته شده و رنگ سیاهی دارند. داخل آنها نیز سیاه رنگ است اما برخی مدل ها پوشش داخلی سفید رنگ دارند. عموما روی لوله مشخصات فنی آن، از جمله سایز و فشار و جنس به صورت برجسته نوشته شده است.

تعمیر لوله پلی اتیلن

لوله جوشی پلیران اتصال

مشخصات لوله های پلی اتیلنی

این لوله های پلیمری از مقاوت خوبی برخوردار هستند. اما به هر صورت در مقایسه با لوله های آهنی و فولادی در معرض خطر بیشتری هستند. سوراخ شدن ، پاره شدن و شکستن از جمله خطراتی است که این لوله ها را در زمان بهره برداری تهدید میکند.

اما در این مطلب میخواهیم به مشکل ، راه حل و تعمیر این لوله ها نگاهی بیاندازیم و به سوال های زیر پاسخ بدهیم.

برای تعمیر تعمیر لوله پلی اتیلن با پارگی چه کنیم؟

یکی از سوالات متداول این است که لوله سیاه پلی اتلین ما سوراخ شده است، و برای تعمیر لوله پلی اتیلن چه کار کنیم؟

فرض کنید که لوله پلی اتیلنی سوراخ شده است و با خیس شدن خاک اطراف به محل شکستگی یا سوراخ شدگی پی بردیم و پس از کندن اکنون خود لوله در مقابل ما قرار دارد.

اولویت اول در این گونه موارد استفاده از اتصال رابط است. رابط اتصال پیچی پلیران یک اتصال پلی اتیلنی پیچی است، که دو سمت آن به لوله پلی اتیلنی وصل میشود. برای آب بندی آن کافیست قسمت گلدانی های آن با چرخش سفت بشود. فلذا نیازی به برق، دستگاه جوش یا چیز خاص دیگری ندارد. این اتصالات رابط از سایز 20 میلیمتر تا سایز 110 یا چهار اینچ و … وجود دارند، بهترین گزینه برای تعمیر لوله های سوراخ هستند. برای نصب رابط باید لوله در دو سمت سوراخ بریده شود و هر دو سمت با قرار گیری در اتصال رابط بسته شوند.

لوله پلیران اتصال

تعمیر لوله پلی اتیلن

اگر به جای یک نقطه سوراخ روی لوله با یک پارگی طولانی مواجه شویم چه کنیم؟

گاها لوله به علت های گوناگون جر میخورد یا پاره میشود. در این حالت طول پارگی بیش از چیزیست که بتوان با یک رابط آن را حل نمود. در این حالت نیز میابیست لوله را از دو سمت پارگی برش داد. حالا به یک طول خالی از لوله مواجه هستیم. اکنون برای هر سمت یک اتصال رابط پلیران یا کاوه گستر متناسب با سایز تهیه کنید و به هر سمت لوله متصل کنید. اکنون طول مسیر میان دو رابط را که خالی از لوله است اندازه بگیرید.

یک قطعه لوله به همان سایز را در این بخش خالی جایگذاری کرده و اتصالات را ببندید و سفت کنید. به این طریق با دو اتصال رابط و کمی لوله از همان سایز مشکل حل شده است. این تعمیر نیز کمترین میزان هزینه و کمترین نیاز به ادوات و دستگاه ها را دارد.

تعمیر لوله پلی اتیلن

لوله جوشی پلیران اتصال

اگر برای تعمیر لوله پلی اتیلن امکان قطع آّب نبود چه کنیم؟

بیایید به این مساله ها نگاهی مجدد بیاندازیم. راه حلی که در بالا در این مطلب سایت پلیران خدمتتان عرض شد، نیاز به بریدن لوله دارد. فلذا میبایست قبل آن مسیر آب مسدود شود. اما گاهی این امکان وجود ندارد یا هزینه های انسانی آن زیاد است. برای این شرایط راه حل دیگری به شما پیشنهاد میکنیم.

استفاده از کمربند پلیران اتصال.

کمربند های پلیران اتصال اتصالاتی هستند که برای انشعاب گیری از لوله به کار میروند. این اتصالات به راحتی روی لوله قرار گرفته و با پیج و مهره های گالوانیزه بسته میشوند. این اتصالات به راحتی به دو تکه تقسیم شده و یکی زیر لوله و دیگری روی لوله قرار میگیرد. فرض کنید قسمت سوراخ  شده لوله همان بخشی است که میخواستید از ان انشعاب بگیرید. پس سوراخ را دقیقا زیر محل رزوه کمربند قرار دهید و کمربند را نصب کیند. پس از انتهای کار به محل رزوه کمربند یک درپوش متصل کنید تا مسیر آب را مسدود کند.

لوله های شاخه ای پلیران

اگر سایز لوله زیاد بود و یا لوله پاره شده بود چه کنیم؟

برای تعمیر لوله پلی اتیلن گاها سایز لوله بیش از کمربندهای پلیران اتصال است. و یا لوله سوراخ نشده، بلکه پاره شده است و طول پارگی در حدی است که امکان استفاده از کمربند مقدور نیست. برای این مساله نیز راه حل هایی وجود دارد. اتصالی به نام کلمپ راه حل مشکل شماست. کلمپ ها عموما از جنس ورق های منعطف استیل هستند و دور لوله را میپوشنانند و با تکنولوژی لاستیکی خاصی که در آنها تعبیه شده روی سوراخ یا پارگی را به طور کامل میگیرند و آن را آب بند میکنند.

تماس با ما:

شما میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر برای تعمیر لوله پلی اتیلن با ما تماس بگیرید. و یا از همین صفحه درخواست خود را با واتس اپ ارسال کنید.

صفحات مشابه با این نوشته:

خواص لوله پلیران اتصال

آشنایی با لوله جوشی پلیران اتصال

آشنایی با لوله 16 پلیران اتصال برای آبیاری قطره ای

کاربرد لوله جوشی پلیران اتصال

آشنایی با لوله خرطومی پلیران اتصال

آشنایی با لوله کشی ونت فاضلاب

تماس با پلیران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوالی دارید؟ در واتس اپ گفت و گو کنید
گفت و گو در واتس اپ
سلام! برای چت در WhatsApp روی پشتیبان آنلاین کلیک کنید.