مواد اولیه پلی اتیلن

مواد اولیه پلی اتیلن

این صفحه برای آشنایی بیشتر با مواد اولیه پلی اتیلن طراحی شده است

پلی اتیلن به چه معناست

كلمه پليمر از كلمه يونانى( پلى ) به معناى چند و ( مر ) به معناى واحد و يا قسمت بوجود آمده است . پليمرها را اشتبا ها رزين ، الاستومر و پلاستيك نيز مى‌نامند .در حالى كه پلاستيك تنها يك صفت است كه براى مواردى به كار مى رود كه قابليت تغيير شكل بر اثر فشار را دارا هستند و اغلب اشتباها به عنوان يك كلمه اصلى براى صنايع پلاستيك و توليدات آن به كار مى رود.

مواد اولیه پلی اتیلن :

اولين بار كلمه پليمر توسط شيمى دانى به نام رنالت در سال ۱۸۳۵ ، به كار رفت و اولين كاربرد تجارى مواد پليمرى در سال ۱۸۳۴ با كشف كائوچو آغاز شد لكن اولين پلاستيك مصنوعى با نام نيترات سلولز در سال ۱۸۶۲ كشف و در سال ۱۸۶۸ وارد بازار شد. نايلون در سال ۱۹۳۸، پلى اتيلن در سال ۱۹۴۲ پلى پروپيلن در سال ۱۹۵۷، پلى بوتيلن درسال ۱۹۷۴ و پليمرهاى كريستال مايع براى ساخت اجزاى الكترونيكى در سال ۱۹۸۵ رايج گرديدند. پليمرها به سه نوع پليمرهاى طبيعى ، طبيعى اصلاح شده و مصنوعى تقسيم مى شوند. اولين پلاستيكهاى صنعتى مدرن حدود ۱۰۰ سال پيش رواج يافتند ولى در دهه هاى اخير رشد فزاينده و گوناگونى در صنايع به وقوع پيوست .

پلى اولفينها پليمرهاى گرما نرم با خواص تقريبا مشابه و فرمولاسيون نزديك به هم هستند كه انواع معروف آنها پلى اتيلن ، پلي پروپيلن  و پلى بوتيلن مى باشند كه در صنايع لوله ، كاربرد فراوانترى دارند .

خانواده های پلی اتیلن

پلي اتيلن ها خانواده‌اي از رزينها مي باشند که از طريق پليمريزاسيون گاز اتيلن ( C2H4 ) بدست مي آيند. از طريق کاتاليست و روش پليمريزاسيون اين ماده مي توان خواص مختلفي همچون چگالي، شاخص جريان مذاب (MFI) ، بلورينگي ، درجهء شاخه اي و شبکه اي شدن ، وزن مولکولي و توزيع وزن مولکولي را در آنها کنترل کرد. پليمرهاي با وزن مولکولي پائين را به عنوان روان کننده (Lubricant) به کار مي برند.

مواد اولیه پلی اتیلن

تعریف پلی اتیلن شاخه ای

گاهي اوقات به جاي اتم هاي هيدروژن در مولکول (پلي اتيلن) ، يک زنجير بلند از اتيلن به اتم هاي کربن متصل مي شود که به آنها پلي اتيلن شاخه اي يا پلي اتيلن سبک (LDPE) مي گويند؛ چون چگالي آن به علت اشغال حجم بيشتر ، کاهش يافته است. در اين نوع پلي اتيلن مولکولهاي اتيلن به شکل تصادفي به يکديگر متصل مي شوند و ريخت و شکل بسيار نامنظمي را ايجاد مي کنند. چگالي آن بين ۹۱۰/۰ تا ۹۲۵/. است و تحت فشار و دماي بالا و اغلب با استفاده از پليمريزاسيون راديکال آزاد وينيلي توليد مي‌شود. البته براي تهيه ی آن مي توان از پليمريزاسيون زيگلر ناتا نيز استفاده کرد.

تعریف پلی اتیلن خطی

هنگامی هيچ شاخه اي در مولکول وجود نداشته باشد آن را پلي اتيلن خطي یا پلی اتیلن سنگین (HDPE) مي‌نامند . پلي اتيلن خطي سخت تر از پلي اتيلن شاخه اي است اما پلي اتيلن شاخه اي آسانتر و ارزانتر ساخته مي شود. ريخت و شکل اين پليمر بسيار کريستالي شکل است. پلي اتيلن خطي محصول نرمالي با وزن مولکولي ۲۰۰۰۰۰-۵۰۰۰۰۰ است که آن را تحت فشار و دماهاي نسبتا پائين پليمريزه مي کنند . چگالي آن بين ۹۴۱/۰ تا ۹۶۵/۰ است و آن را بيشتر به وسيلهء فرآيند مشکلي که پليمريزاسيون زيگلر ناتا ناميده مي شود ، تهيه مي کنند .

تعریف پلی اتیلن نیمه سنگین

پلي اتيلني نیز وجود دارد که چگالي آن مابين چگالي اين دو پليمر است يعني در محدوده ی ۹۲۶/۰ تا ۹۴۰/۰ ؛ و آن را پلي اتيلن نيمه سنگين يا متوسط مي نامند. پلي اتيلن با وزن مولکولي بين ۳ تا ۶ ميليون را پلي اتيلن با وزن مولکولي بسيار بالا يا UHMWPE مي نامند و با پليمريزاسيون کاتاليست متالوسن توليد مي کنند .

نحوه تولید پلی اتیلن نیمه سنگین

ماده ی مذبور فرآيند پذيري دشوارتري برخوردار بوده ولي خواص آن عالي است . هنگامي که از طريق تشعشع مواد افزودني شيميايي ، اين پليمر تماما شبکه اي شود ، پلي اتيلن ياد شده ديگر گرما نرم نخواهد بود .

مراتب استفاده پلی اتیلن

اين ماده با پخت حين قالب گيري يا بعد از آن يک گرما سخت واقعي با استحکام کششي ، خواص الکتريکي و استحکام ضربه ی خوب در دامنه ی وسيعي از دماها خواهد بود . از آن براي ساخت فيبرهاي بسيار قوي استفاده مي کنند تا جايگزين کولار (نوعي پلي آميد) در جليقه هاي ضد گلوله کنند ؛ و همچنين صفحات بزرگ آن را مي توان به جاي زمين هاي اسکيت يخي استفاده کرد. به وسيله ی کوپليمريزاسيون مونومراتيلن با يک مونومر آلکيل شاخه دار ، کوپليمري با شاخه هاي هيدروکربن کوتاه بدست مي آيد که آن را پلي اتيلن خطي با چگالي کم يا LLDPE مي نامند و از آن اغلب براي ساخت اشيایي شبيه فيلم هاي پلاستيکي (کسيه فريزر ) استفاده مي کنند.

 

برای خرید لوله و اتصالات پلی اتیلنی پلیران اتصال با ما تماس حاصل فرمایید.

 

صفحات و نوشته های مرتبط با آشنایی با مواد اولیه پلی اتیلن

کاربرد ها ومزایای پلی اتیلن

آشنایی با لوله های پلی اتیلن و خطوط آتش نشانی

توصیه های مهم برای سیستم پوش فیت

خرید و فروش تخصصی شیآلات و اتصالات صنعتی آب

خرید و فروش تخصصی شیر آلات صنعتی میراب

آشنایی با سیستم آبرسانی و آبیاری پلی پروپیلن

رفع مشکل در کمربند پلیران اتصال

آشنایی با نحوه تولید و مواد اولیه پوش فیت پلیران اتصال

 

 

مواد اولیه پلی اتیلن

تلفن تماس پلیران اتصال

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*