معرفی و مقایسه برخی لوله های آبرسانی

معرفی و مقایسه لوله هاي آبرسانی

 

برای آشنایی با انواع لوله ها ومقایسه لوله های متفاوت میبایست نخست با خود لوله آشنایی داشته باشیم. لوله ها در واقع ، مجاری زیر زمینی ای هستند که روشی برای انتقال سیالات می باشد. و بر حسب ضرورت های مهندسی درون خاک بصورت مدفون قرار داده می شوند، سیال بصورت آزاد و یا تحت فشار درون آن جریان میابد. مجاری زیر زمینی در خطوط انتقال آب ، شبکه توزیع آب ، نفت ، گاز و جمع آوری فاضلاب و نظیر آنها مورد استفاده قرار می گیرند.

طبقه بندی برای مقایسه لوله های کاربردی :

 • لوله های فولادی
 • لوله های چدن نشكن
 • لوله های آهن سیاه
 • آزبست سیمان
 • لوله های بتن پیش تنیده و لوله های بتن آرمه
 • لوله های پی وی سی سخت

 

لوله های پلی اتیلن :

لوله های فایبر گلاس GRP

لوله هاي فولادي :

لوله هايي كه از فولاد ساخته مي شوند به سه قسمت فولادي ، گالوانيزه و سياه تقسيم مي شوند كه بسته به فولاد مصرفي در پروژه هاي آبرساني استفاده مي شوند و داراي قطرهاي بالاتر از ۶ اينچ هستند.

مزایاي لوله هاي فولادي :

 • درمقابل فشارهاي بالا قابليت تحمل زيادي دارند.
 • كارگذاري لوله ها به سبب طويل بودن شاخه ها ساده است.
 • عموما در شاخه هاي ۱۲ متري توليد مي شوند.
 • در داخل کشور تولید میگردند.

معایب لوله هاي فولادي :

اين لوله ها چون پوشش خارجي ندارند به سرعت در خاك خورده مي شوند و بنابراين پوشش خارجي و حفاظت كاتدي براي آن لازم است سطوح داخلي آن به سرعت سطح صاف خود را از دست مي دهد.

لوله هاي چدنی نشکن یا داکتیل :

همانطور كه مي دانيم لوله ساخته شده از چدن معمولي داراي معايبي است كه تقريبا از ۴۰ سال پيش با پيشرفت علم متالوژي و تغيير خواص چدن ، آلياژي از چدن در ساخت لوله ها به كاربرده مي شود كه به چدن نشكن معروف مي باشد . چدن داكتيل داراي مقداري منيزيم است كه با كم كردن از گوگرد و فسفر چدن معمولي و همچنين با دانه بندي گرانول كربن چدني توليد مي شود.

مزایاي لوله هاي داکتیل :

 • به نسبت چدن معمولي ازقابليت انعطاف بيشتري برخوردار است.
 • به نسبت فولاد مقاومت بیشتری در مقابل خورندگی دارند.

معایب لوله هاي داکتیل :

برای مقایسه لوله داکتیل میباید معايب لوله هاي داكتيل به نسبت فولاد را این گونه بیان کرد که مقاومت بيشتري در مقابل خورندگي دارند ولي در كل مقاومت آنها در مقابل خوردگي در حد مطلوبي نيست.

لوله هاي آهن سیاه :

با نورد كردن لوله هاي آهن سياه توليد مي شوند اين لوله ها جهت انجام طرح انتقال آب كاربرد زيادي نداشته و معمولا اتصالات آنها از طريق جوش صورت می گيرد و در خاك استحكام كافي ندارد.

لوله هاي آزبست سیمان :

براي نخستين بار در ايتاليا از مخلوط كردن يك ماده معدني تحت عنوان آزبستور و سيمان پرتلند و آب و پختن آن در حاليكه به صورت سانتريفوژ فشرده شده بود لوله آزبست سيمان بدست آمد.

مزایا ي لوله هاي آزبست سیمان :

 • دوام اين لوله ها نسبت به لوله هاي فلزي در مقابل عوامل خورنده موجود در خاك بيشتر است.
 • چون سطح داخلی آن صافند بنابراین قدرت آبرسانی نسبتا زیادی دارند.
 • تغییرات درجه حرارت مشکلی جهت بازدهی این لوله ایجاد نمی کند.

معایب لوله هاي آزبست سیمان :

مهمترين عيب اين لوله ها اين است كه شكننده بوده و در هنگام جابجايي و اتصال سريعا آسيب مي بينند و همچنين قبل از نصب لوله و جريان يافتن آب درخط تشخيص عيوب قطعات صدمه ديده بسيار مشكل است.

لوله آب و فاضلاب پلی ران

مقایسه لوله ih

لوله هاي بتنی پیش تنیده :

لوله بتني پيش تنيده تنها لوله بتني به كار برده شده در اقطار بزرگ براي انتقال و توزيع آب با فشار دروني زياد است براي آب شرب در لوله هاي بتني پيش تنيده يك ژاكت فولادي و سيم هاي پيش تنيده با تنش فراوان ما بين دولايه بتن قرار مي گيرد البته در شرايط فعلي با گسترش فن آوري مي توان از قرار دادن ژاكت فولادي صرف نظركر. اين نوع لوله در اقطار بزرگ عموما به روش مدفون در خاك نصب مي گردد.

مزایاي لوله هاي بتنی پیش تنیده  :

ارزاني ، مقاومت نسبت به خوردگي و تحمل فشار هاي داخلي ، دوام زياد .

معایب لوله هاي بتنی پیش تنیده :

از معايب اين لوله ها اين است كه سنگين بوده و درخاك هاي سست مشكل قرار گرفتن را به همراه دارند و قرار دادن انشعاب و عوض كردن قطعات آسيب ديده احتياج به پيش بيني هاي ابتدايي دارد.

لوله هاي پی وي سی سخت :

در حال حاضر بسياري از كارخانجات مربوط اقدام به توليد اين لوله مي كنند كه مشخصه هاي فيزيكي و ويژگي هاي قرار گيري آنها مشابه و همگون نيستند. استاندارد ايران در حرارت ۱۲۰ درجه سانتيگراد حد اكثر فشار مجاز محيطي بر اين لوله را ۱۰۰ كيلو گرم بر سانتي متر مربع برآورد نموده است كه اين امر طي مدت ۵۰ سال مد نظر مي باشد.

لوله پلی اتیلن :

اين محصول درسال ۱۹۳۹ به صورت تجارت تحت سه نوع با نام هاي پلي اتيلن سبك با وزن مخصوص ۰,۹۱ و پلي اتيلن سبك خطي با وزن مخصوص ۰,۹۲۵ و پلي اتيلن سنگين با وزن مخصوص ۰,۹۴ به بازار عرضه شده كه در اين بين پلي اتيلن سنگين به دليل درجه ي كريستالي و دانسيته بالا درصد رشد چشمگيري از لحاظ مصرف داشته و پيش بيني مي گردد كه كاربرد اين پليمر روز به روز از رشد بيشتري برخوردار گردد. مضافا كه بيشترين كاربرد اين پليمر در توليد لوله و اتصالات مي باشد.

مزایاي لوله پلی اتیلن :

 • درمقابل خوردگي دوام بالايي دارند.
 • انحرافات و نشست هاي زميني را به صورت افقي و به صورت عمودي به خوبي حمل مي كنند.

لوله هاي فایبر گلاس :

اين لوله ها از رزين پلي استر با الياف شيشه ساخته و توليد مي گردند. با توجه به خصوصيات اين نوع لوله لازم است درهنگام كارگذاري در تراشه كنترل خاكريزي و انتخاب مصالح خاكريزي دقت لازم به عمل بر اساس فشار داخلي و خارجي سيستم ، نوع سيال ، سرعت سيال و … قابل طراحي و GRP آيد لوله هاي توليد مي باشند. اين نوع لوله مي تواند جهت سرويس دهي سيستم هاي آبرساني و فاضلابي مورد استفاده قرارمي گيرد.

مزایای لوله هاي فایبر گلاس :

 • سبكي وزن كه سبب كاهش هزينه حمل ونقل و آساني عمليات لوله گذاري مي شود.
 • مقاومت در مقابل خوردگي اين لوله ها به هيچ نوع پوشش اضافي نياز ندارد.
 • سادگي توليد در كارخانجات به روشهاي مختلف.

معایب لوله هاي فایبر گلاس :

عيب اساسي اين لوله ها تغيير شكل در اثر بار وارده است.

پیشنهادات دیگر در باره لوله و .. :

مطلبی دیگر در مورد انواع لوله ها

مشاوره فنی و خرید لوله های پلی اتیلنی پلی ران اتصال

آشنایی با لوله های پلی اتیلنی

آشنایی با لوله و فیتینگ های PVC

آشنایی با لوله و اتصالات چدنی فاضلابی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*