سیستم لوله کشی با برگشت مستقیم و معکوس

سیستم لوله کشی با برگشت مستقیم و معکوس

در این روش ، آب برگشتی از هر دستگاه پخش کننده ی حرارت مستقیما وارد لوله برگشت می شود و مسیر حرکت به سمت موتورخانه را طی می کند.

همچنین در این لوله کشی ، دستگاه پخش کننده ی حرارتی که به موتورخانه نزدیک تر است ، نسبت به دستگاه های دیگر طول لوله ی رفت و برگشت کمتری ( افت فشار کمتری در مسیر دارد ) در نتیجه آب در مدار دستگاه راحت تر و بیشتر سیرکوله می شود و در مدارهای دستگاه های دورتر ، کمتر جریان می یابد .

این طریقه لوله کشی برای جایی که دستگاه های پخش کننده حرارت دارای افت فشار های نامساوی (مانند فن کویل ها) هستند و هر کدام نیز یک شیر تنظیم کننده (balancing valve) دارند ، توصیه می شود.

همچنین لازم به ذکر است سیستم لوله کشی رادیاتور ها در ساختمان های کوچک با برگشت مستقیم انجام می گردد.

سیستم لوله کشی با برگشت مستقیم پلیران

سیستم لوله کشی با برگشت معکوس

اگر دستگاه های پخش کننده گرما دارای افت فشار مساوی و یا تقریبا مساوی باشند ، لوله کشی با برگشت معکوس برای آنها پیشنهاد می شود. در این سیستم آب برگشتی از دستگاه ها در جهت حرکت آب در لوله رفت حرکت می کند تا لوله برگشت آب آخرین دستگاه نیز به آن متصل می گردد ، پس از آن آب به سمت موتورخانه حرکت خواهد کرد .

در این سیستم لوله کشی مجموع طول لوله های رفت و برگشت برابر هستند، در نتیجه افت فشار در مدار لوله کشی تمام دستگاه ها مساوی است. اگر افت فشار آب در خود دستگاه مساوی یا تقریباً مساوی باشد، مقدار آب در هر مدار متناسب با قطر لوله محاسبه شده، جریان خواهد یافت. لازم به ذکر است که سیستم لوله کشی بیشتر ساختمان ها به این روش انجام می شود.

 

سیستم لوله کشی با بازگشت معکوس

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*