آشنایی با روش آبیاری قطره ای

آشنایی با روش آبیاری قطره ای :

آبیاری قطره ای یکی از روشهای پیشرفته  آبیاری تحت  فشار می باشد که در آن آب بوسیله ی  فشاری  که  توسط پمپ و یا اختلاف ارتفاع به وجود می آید  وارد مجموعه  یا  سیستم  لوله کشی شده و توسط  قطره  چکانها  به صورت  قطره در پای بوته ها یا درختان میوه نفوذ و با مصرف حداقل  آب ، نیاز آبی گیاه  را تامین  می کند که  راندمان  آبیاری در این  روش  نزدیک ۹۰% می باشد.

اجزای سیستم آبیاری قطره ای

سیستم آبیاری قطره ای از سه بخش عمده تشکیل شده است :

الف : دستگاه تنظیم مرکزی ( کنترل مرکزی سیستم)

ب : شبکه ی توزیع و آبرسانی ( لوله های انتقال)

ج : قطره چکانها

 

  آبیاری قطره ای بارانی پلران پلیران اتصالات abyari ghatreyi

 

الف- دستگاه تنظیم مرکزی :

دستگاه  تنظیم  مرکزی این بخش معمولا  در ابتدای هر سیستم و نزدیک منبع آب تعبیه می گردد که شامل قسمتهای زیر می باشد: پمپ ، فیلتر یا صافی ، سیکلون ، شیر تنظیم فشار مخزن کود  و  مواد شیمیایی ، کنتور آب ، دستگاه تنظیم کننده ، فشار سنج ها کارهایی که در این بخش انجام می شود عبارتند از : تحت فشار قرار دادن آب ، تصفیه آب ، تعیین مدت زمان آبیاری اضافه  نمودن  کود و مواد شیمیایی لازم به آب.

ب- شبکه ی توزیع و آبرسانی :

شبکه ی توزیع و آبرسانی کار انتقال آب در روش آبیاری قطره ای به عهده ی لوله های پلی اتیلنی اصلی ، لوله های رابط پلی اتیلنی و لوله های جانبی (معمولا لوله با قطر ۱۶ میلیمتر) می باشد . این لوله ها توسط اتصالات پلی اتیلنی من جمله رابط ، زانو ، سه راه و .. به صورت پیچی و به سهولت به هم مرتبط میشوند. لوله های اصلی عمل رسانیدن آب از ایستگاه پمپاژ به لوله های رابط یا جمع کننده در باغ یا مزرعه را به عهده دارند . لوله های رابط ، آب را از لوله های اصلی به لوله های فرعی می رسانند . لوله های فرعی یا جانبی که قطره چکانها روی آنها تعبیه شده ، در کنار درختان یا بوته ها قرار گرفته و عمل آبیاری را انجام می دهند . جنس این لوله ها معمولا از پلی اتیلن می باشد در سیستم آبیاری قطره ای می توان تمام سیستم یعنی لوله های اصلی ، رابط و جانبی را در زیر زمین قرار داد ، ولی بهتر است فقط لوله های اصلی و رابط زیر زمین بوده و لوله های جانبی در کنار هر ردیف از درختان بر روی سطح خاک قرار گیرند. پلیران تولید کننده انواع این اتصالات و نیز لوله های مورد استفاده میباشد و شما میتوانید برای اطلاع از قیمت ها و خرید این محصولات با ما تماس بگیرید.

ج : قطره چکانها:

قطره چکانها ، آب را به صورت قطره هایی پشت سر هم در اختیار گیاه قرار می دهند و از مواد پلاستیکی محکم ساخته  شده اند که انواع مختلفی دارد. ساختمان قطره چکانها طوری است که جلوی فشار اضافی آب را گرفته و در مقابل سرما ، گرما و مواد شیمیایی نیز مقاوم می باشند پلیران اتصال تولید کننده قطره چکان است و سامانه فروش پلیران این محصولات را عرضه میکند.

 

زمین درختان آبیاری تحت فشار جهاد کشاورزی پلیران اتصالات لوله پلی اتیلن نقشه

 

مزایای روش آبیاری قطره ای:

۱-بالا بردن راندمان آبیاری در حدود ۹۰ درصد

۲-افزایش رشد و عملکرد محصول کشاورزی

۳-استفاده بهینه و موثرتر از آب موجود

۴-کاهش خسارتهای ناشی از شوری آب و خاک

۵-کاهش هزینه های کارگری

۶-سهولت در انجام عملیات زراعی

۷-محدود شدن رشد و تکثیر علفهای هرز

۸-تسهیل در تامین کود و مواد شیمیایی برای گیاهان

۹-کاهش یا نبود رواناب سطحی

 

منبع:

حوزه ترویج و نظام بهره برداری  ۱۳۸۴

پیشنهادات دیگر:

آشنایی و خرید لوله پلی اتیلن

آشنایی و خرید اتصالات پیچی

آشنایی و خرید تجهیزات آبیاری

آشنایی با اتصالات آبیاری در دنیا

poliran-tel-93-2 gheimat ettesal.jpg - 8.57 Kb

 

 


جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*