روش‌های آبیاری

روش‌های آبیاری

الف- آبیاری سطحی سنتی

آبیاری سطحی که به عنوان قدیمی‌ترین و معمول‌ترین روش کاربرد آب در مزرعه می‌باشد از اهمیت کافی برخوردار بوده و به انواع مختلف تقسیم‌بندی می‌شود.

  1. آبیاری کرتی (Basin Irrigation)
  2. آبیاری نواری (BorderIrrigation)
  3. آبیاری جوی پشته‌ای یا ردیفی (‍Furrow Irrigation)
  4. روش آبیاری سطحی جوی و پشته‌ای (فارو)

روش های آبیاری

ب-آبیاری تحت فشار (نوین)

آبیاری بارانی:

عبارت از روشی است که در آن آب در لوله‌هایی در مزرعه جریان پیداکرده سپس وارد قسمتی به نام آبپاش می‌شود در موقع خروج از آن قطرات آب در هوا پخش می‌شود و به‌صورت باران به روی خاک می‌ریزد. آبیاری بارانی دارای روش‌ها و دستگاه‌های مختلفی می باشد که با توجه به وضعیت اقتصادی، پستی‌وبلندی زمین، وجود و یا عدم وجود نیروی انسانی لازم و مقدار آب مورد نیاز انواع سیستم‌های آبیاری بارانی طراحی و اجرا می‌شود.

۱- روش کلاسیک

این روش را برای آبیاری انواع گیاهان زراعی در زمین‌های شیب‌دار، هموار، ناهموار و خاک‌های شنی و رسی می‌توان استفاده کرد. کلاسیک ثابت، متحرک و نیمه‌متحرک انواع مختلف این روش‌ها می‌باشد که اساس کار آن‌ها یکسان می‌باشد. در این روش آب به‌وسیله پمپ از منبع آب (مخزن، استخر، چاه و رودخانه) وارد لوله‌های اصلی و سپس وارد بال‌ها شده و از طریق آبپاش‌ها به‌صورت قطره‌های بسیار ریز و یکنواخت بر روی مزرعه پاشیده می‌شود.

۲- روش دستگاه آبیاری غلطان (ویلمو)

با توجه به مشکل حمل‌ونقل لوله‌های بلند آبیاری و باز کردن قطعات و جابجایی آن‌ها، سیستم ویلمو با هدف آسان‌تر کردن جابجایی لوله‌های آبیاری، طراحی و ساخته شد. جابجایی دستگاه توسط موتوری که در وسط بال‌های دستگاه نصب‌شده است انجام می‌گیرد. بال‌های دستگاه شامل تعدادی لوله و چرخ است که معمولاً از جنس آلومینیوم می‌باشد. بال دستگاه علاوه بر انتقال آب موردنیاز به آبپاش‌ها، محور حرکت چرخ‌ها را نیز بر عهده دارد. این روش در شرایط ذیل قابل‌استفاده است.

  • مزارعی که نسبتاً هموار باشد (حداکثر شیب ۵-۳ درصد)
  • مزارعی که ارتفاع گیاهان آن حداکثر به یک متر می رسند.
  • مزارعی که در مسیر حرکت دستگاه مانعی وجود نداشته باشد.

روش های آبیاری

۳- روش دستگاه آبیاری بارانی قرقره‌ای

دستگاه آبیاری بارانی قرقره‌ای برای آبیاری گیاهان کوتاه و بلند در زمین‌های رسی و شنی هموار و ناهموار استفاده می‌شود. این دستگاه ماشین‌هایی هستند که در طول یک نوار آبیاری نموده و دستگاه آبپاش به‌وسیله یک لوله پلی‌اتیلن آب‌رسانی و کشیده می‌شود. این ماشین‌ها به‌صورت مداوم اراضی مورد آبیاری را به شکل نوارهای به طول ۳۰۰ متر و عرض ۷۰ متر آبیاری می‌نمایند. در این سیستم آبیاری معمولاً از آب‌پاش‌های نوع «گان» استفاده می‌شود. این آبپاش بر روی شاسی چرخ‌دار یا روی کالسکه سوار می‌گردد. با توجه به جابجایی و تحرک سریع این دستگاه بیشتر جهت انجام آبیاری تکمیلی در اراضی دیم و حاشیه رودخانه‌ها کاربرد دارد.

۴- روش دستگاه آبیاری بارانی عقربه‌ای

دستگاه آبیاری بارانی عقربه‌ای سیستم آبیاری بارانی بوده که جهت آبیاری مزارع بزرگ و یکپارچه مورداستفاده قرار می‌گیرد و از آن می‌توان برای آبیاری گیاهان ساقه کوتاه و بلند و در زمین‌های هموار و نسبتاً ناهموار استفاده کرد. این سیستم شامل یک بازوی حامل آبپاش‌ها است که بر روی یک چرخ مستقر گردیده و حول یک نقطه مرکزی تحت اثر نیروی برق یا هیدرولیک می‌چرخند لذا زمین تحت آبیاری این دستگاه به شکل دایره است. با توجه به طول بازو این دستگاه می‌تواند سطحی معادل ۱۰ تا ۲۰۰ هکتار را آبیاری نماید. کاربرد این دستگاه در اراضی کوچک (کمتر از ۴۰ هکتار) از لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه نیست.

223311.jpg - 31.58 Kb

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*