بحران آب را جدی بگیریم

 

هشدار بحران آب پایتخت در تابستان ۹۴


یک مقام مسئول در وزارت نیرو با اعلام اینکه ذخایر آبی تهران در وضعیت بدی قرار دارد گفت: هوای ملایم زمستان برای تامین آب تابستان آینده پایتخت نگران کننده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا نوذری پور با تاکید بر اینکه هوای ملایم زمستان برای تامین آب تابستان آینده نگران کننده است گفت: در سال هایی که زمستان های متعادلی داشته ایم ، مصرف آب در این روزها دو میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب بود، در حالی که اکنون دو میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب مصرف آب داریم و این مصرف آب به همراه آب شدن برف کوه ها به دلیل گرم شدن هوا باعث می شود که در تابستان با مشکل جدی برای تامین منابع آبی مواجه شویم.

این مقام مسئول در آبفای استان تهران اظهار داشت: در ۳۰ سال گذشته متوسط مصرف سالیانه آب در استان تهران سه درصد افزایش داشته در حالی که جمعیت این استان به طور متوسط کمتر از دو درصد افزایش داشته و این نشان می دهد که علاوه بر مشکل افزایش جمعیت و تامین آب برای این جمعیت اضافه شده، استان تهران با افزایش مصرف آب به ازای هر نفر نیز مواجه است.

وی ادامه داد: در حال حاضر منابع آبی استان تهران در وضعیت بسیار بدی قرار دارد ، به طوری که در سد لار تنها دو میلیون متر مکعب آب پشت سد داریم که سازمان حفاظت محیط زیست اجازه برداشت از آن را به دلیل آبزیانی که در آن منطقه زندگی می کنند ، به ما نمی دهند.

نوذری پور به ساخت و ساز بی رویه در استان تهران اشاره کرد و گفت : شهرک هایی که به تازگی با عنوان مسکن مهر در حاشیه تهران ساخته شده و تامین منابع آبی آن برعهده استان تهران گذاشته شده به همراه صدور مجوزهای ساخت و ساز در تهران که بی ضابطه انجام می شود از جمله دردسرهای مهم ما در تامین منابع آب است که فریادهای ما برای ساماندهی این ساخت و سازها و صدور مجوزها هم به جایی نرسیده است.

قائم مقام آبفای استان تهران با اشاره به قیمت پایین آب در کشور افزود: قیمت آب در سطح جهانی به ازای هر ۱۰۰۰ لیتر معادل دو دلار است اما ما آن را ۳۵۰ تومان عرضه می کنیم. وقتی ما نیم لیتر آب بطری را ۵۰۰ تومان می فروشیم ولی آب شبکه ۱۰۰۰ لیترش ۳۵۰ تومان می شود معلوم است که فرهنگ سازی برای مدیریت مصرف آب یا صورت نمی گیرد یا به کندی انجام می شود.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*