معایب آبیاری قطره ای :

معایب آبیاری قطره ای :

هزینه  بالا، گرفتگی قطره چکان ها ، ایجاد شوری موضعی و پخش نامنظم و لکه لکه ای رطویت خاک از معایب اصلی سیستم های آبیاری قطره ای به شمار می آیند.

گرفتگی :

چون خروجی فطره چکان ها بسیار ریز هستند، ذرات معدنی یا آلی موجب گرفتگی آن ها می شوند. گرفتگی باعث کاهش دبی تخلیه، غیر یکنواختی پخش آب و در نتیجه زیان به گیاه می گردد. در برخی موارد، ذراتی در آب آبیاری موجود است و قبل از ورود به شبکه لوله ها تصفیه نمی شود. در موارد دیگر، ذرات در داخل خط لوله یا با تبخیر آب از روزنه قطره چکان ها بین آبیاری ها وارد آب می شوند. اکسید آهن، کربنات کلسیم و بقایای جلبک و میکروب ها در بعضی سیستم های آبیاری تشکیل شده اند. تصفیه شیمیایی آب منجر به حذف یا کاهش مشکل گرفتگی قطره چکان ها می گردد.

 

یکنواختی :

بیشتر قطره چکان ها ی قطره ای دارای فشار سرویس پایینی هستند ( ۳ تا ۲۰ پی اس آی ) . اگر مزرعه دارای شیب تندی باشد، دبی قطره چکان در خلال آبیاری تا حدود ۵۰ درصد پیش بینی شده تغییر کرده و بعد از بستن آب، قطره چکان های پائین تر همچنان به تخلیه آب ادامه می دهند . برخی گیاهان بیشتر و گیاهان دیگر کمتر آب دریافت می کنند.

شرایط خاک :

بعضی خاک ها دارای سرعت نفوذ نهایی کافی برای دریافت دبی تخلیه قطره چکان ها نبوده و تولید روان آب یا شرایط ماندابی می نمایند. با دبی تخلیه ۱ گالن برساعت، خاک بایستی دارای سرعت نفوذ نهایی ۵/۰ اینچ بر ساعت باشد تا قطر دایره تر شده در اطراف قطره چکان از ۲ فوت تجاوز نکند. معمولاً خاکهای شنی ، بویژه با لایه بندی افقی اندک، برای آ بیاری قطره ای بسیار مناسب می باشند. اینگونه لایه بندی برای آبیاری قطره ای مفید است زیرا حرکت جانبی آب را افزایش داده و حجم بیشتری از خاک را مرطوب می سازد . تجربه نشان داده است که خاکهای دارای بافت متوسط مناسب آبیاری قطره ای بوده، اما برخی خاکهای بافت ریز روان آب تولید کرده اند.

تجمع نمک :

نمک ها در سطح خاک تجمع یافته و خطر بالقوه ای برای گیاه فراهم می سازد زیرا باران های سبک املاح را به ناحیه ریشه گیاه منتقل می سازد . بنابراین ، وقتی بعد از دوره تجمع نمک باران می آید، آبیاری بایستی طبق برنامه ادامه یابد تا به اندازه ۵ سانتیمتر باران وارد خاک شود و نمک ها را از ناحیه ریشه گیاه خارج سازد.

در خلال آبیاری قطره ای، نمک ها در زیر سطح خاک و پیرامون حجم خیس شده خاک با قطره جکان نیز تجمع می یابد. خشک شدن خاک بین آبیاری ها موجب حرکت معکوس آب خاک و اتنقال نمک از پیرامون ناحیه خیس شده به طرف قطره چکان می گردد حرکت آب بایستی همیشه دور از قطره چکان باشد تا از صدمات ناشی از نمک جلوگیری شود .

خطرات :

اگر حوادث کنترل نشده ای موجب قطع آبیاری گردد، به گیاه سریعاً صدمه وارد می شود. زیرا توان ریشه  ها برای گرفتن آب و مواد غذائی به حجم نسبتاً کوچک خاک خیس شده محدود می گردد. جوندگان لوله  های فرعی پلی اتیلن را می جوند برای رفع این مشکل و کنترل جوندگان، بایستی از لوله های فرعی از جنس پی وی سی استفاده کرد. با شکستن خط لوله انتقال آب اصلی یا درست کار نکردن سیستم تصفیه، مقداری مواد زاید وارد آب می شود. با بروز این گونه حوادث، تعداد زیادی از قطره چکان ها دچار گرفتگی می شوند که بایستی تعمیر یا تعویض گردند.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*