طول مناسب لوله تیپ

طول مناسب برای لوله تیپ

این مطلب درباره انتخاب طول مناسب نوار یا لوله تیپ در مزرعه است و به شما کمک میکند در زمینه چگونگی اجرای تیپ به صورت شخصی و برای زمین کشاورزی خودتان تصمیم مناسب بگیرید.

در انتخاب طول مناسب لوله تیپ در يك مزرعه گندم، علاوه بر بررسي هاي فني و مسايل هيدروليكي – كه توسط طراح پروژه انجام  ميشود -عواملي نظير شيب زمين،بافت خاك و فاصله قطره چکانهای  روي نوار یا لوله تيپ يا تعداد خروجي هاي آب نقش دارند.

لوله تیپ

طول لوله تیپ پلیران

علاوه بر اين، نياز است كه شيب زمين و جهت قرارگيري تيپ بر روي زمين از لحاظ هم راستايي با شيب غالب مزرعه تعيين گردد. چنانچه نوارهاي تيپ در خلاف جهت شيب زمين و يا اصطلاحاً در سربالايي قرار بگيرند، داراي شيب مثبت و چنانچه هم جهت با شيب زمين و يا اصلاحاً در سر پاييني قرار بگيرند، داراي شيب منفي خواهند بود. بديهي است كه شيب منفي مي تواند تاثير فزاينده داشته و به افزايش طول مجاز تيپ كمك كند.

تفاوت شیب منفی و مثبت

شيب مثبت لوله تيپ، برعکس شیب منفی طول مجاز را كاهش خواهد داد. به عنوان مثال براي یک مزرعه با خاک متوسط یا لومي كه زمين نيز فاقد شيب باشد، طول مناسب لوله تيپ بين 85 تا 113 متر خواهد بود. چنانچه در همين مزرعه، زمين شیب دار باشد و در بخش هايي از مزرعه بخواهيم نوارهاي تيپ را در سربالايي قرار دهيم، طول مناسب لوله تيپ به 62 تا 94 متر كاهش خواهد يافت. بطور مشابه، طول مناسب تيپ در سرازير يهای اين مزرعه به 105 تا 127 متر قابل افزايش خواهد بود. توجه شود كه حداكثر شيب زمين براي اجراي سيستم آبياري تيپ در حدود 1 درصد يا 10 در هزار است. در صورت بيشتر شدن از اين حد، مي تواند باعث غير يكنواختي توزيع فشار در نقاط مختلف مزرعه و در نهايت، باعث غير يكنواختي دبي خروجي از روزنه ها و پخش آب در مزرعه شود.

صفحات و نوشته های مشابه با این نوشته :

لوله قطره چکان دار پلیران اتصال

نوار آبیاری پلاک دار پلیران اتصال

نوار تیپ چیست؟

 

 

تماس با ما:

برای اطلاعات در مورد محصولات پلیران و خرید لوله و اتصالات پلی اتیلنی مارک پلیران اتصال با ما تماس بگیرید.

تلفن فروش پلی ران اتصال

نوار آبیاری پلیران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سوالی دارید؟ در واتس اپ گفت و گو کنید
گفت و گو در واتس اپ
سلام! برای چت در WhatsApp روی پشتیبان آنلاین کلیک کنید.