معرفی سیستم آبیاری تیپ یا نواری

سيستم آبیاری تیپ یا نواري متشكل از ايستگاه پمپاژ ، لوله هاي اصلي و فرعي، شير فلكه ها، اتصالات و نوارهاي آبياري تيپ است. برای آبدهی مناسب و یکنواخت لوله های تیپ با مارک های مختلف و استاندارد ، به فشار نیم تا دو اتمسفر بسته به ضخامت نوارهای تیپ نياز است كه توسط ایستگاه پمپاژ تامین میگردد. فشار كاري معمول براي كاركرد اين سيستم یک اتمسفر یا بار است.

ايستگاه پمپاژ علاوه بر تامين و تنظيم فشار لازم براي گردش آب در سطح مزرعه و خروج يكنواخت آب از روزنه هاي لوله تيپ یا لوله نواری ، وظيفه جلوگيري از ورود ذرات ریز و معلق آب به سيستم آبياري را بر عهده دارد. اين كار از طريق نصب فيلترهاي مختلف در اين ايستگاه انجام میشود. انتخاب فيلتراسيون مناسب براي هر مزرعه بر اساس كيفيت آب آبياري و توسط طراح سيستم آبياري انجام میشود. حذف ذرات ریز و معلق آب توسط فیلترها برای جلوگیری از گرفتگی لوله ها و ایجاد یکنواختی در خروج آب و بالا بردن عمر مفید نوارهای آبیاری تیپ ضروري است.

همچنين در صورت نصب تانک کود و تجهیزات کود دهی در ایستگاه پمپاژ، عملیات کوددهی مزرعه نیز میتواند توسط لوله های تیپ انجام گیرد.

قطر لوله تیپ

قطر لول ههاي اصلي و فرعي نيز وابسته به مساحت قطعه تحت آبياري و دبي عبوري از آنها است كه در زمان طراحي سيستم، توسط طراح مربوطه تعيين میشوند. اين لوله ها عمدتاً قطرهاي ۶۳ ، ۷۵ ، ۹۰ ، ۱۱۰ و ۱۲۵ ميليمتر را دارا میباشند و پس از نصب در مزرعه و راه اندازي سيستم مانند دیگر لوله های پلی اتیلنی پلیران اتصال، در زير خاك مدفون میشوند. به لوله هاي فرعي مزرعه و در مقابل هر يك از ردیفهای كشت، لوله هاي پلي اتيلن ۱۶ ميليمتري هر يك با طول تقريبي یک متر و توسط بستهاي ابتدايي و واشر نصب میشوند. تا اتصال دهنده نوارهاي آبياري تيپ به لوله هاي نیمه اصلی باشند.

فاصله لوله های تیپ

در اين مرحله، تعيين فواصل خطوط لوله هاي تيپ از يكديگر بسيار مهم بوده و بر اساس آن، فواصل ايجاد سوراخ و نصب لوله هاي ۱۶ ميليمتري از يكديگر قابل تنظيم است. فواصل لوله هاي تيپ تابعي از نحوه كاشت محصول و فواصل رديفهاي كشت از يكديگر است كه بافت خاك مزرعه نيز در آن دخيل میباشد.

نوارهاي آبياري تيپ، در واقع آخرين جزء اين سيستم یا سامانه آبياري تیپ محسوب ميشوند كه به لوله هاي پلي اتيلنی ۱۶ ميليمتري متصل ميگردند. نوارهای تیپ موجود در کشورمان عمدتاً ساخت ایران، ترکیه، کره و ایتالیا میباشند. تنوع در ضخامت جدار، قطر لوله، آبدهی قطره چکانها یا دریپرها و فواصل خروجی ها موجب میگردد تا عملاً طیف وسیعی از این نوع محصول در اختیار طراحان و کشاورزان قرار داشته باشد. نوارهای آبیاری تیپ با ضخامت ۱۵۰ ، ۱۷۵ ، ۲۰۰ و ۲۵۰ میکرون ساخته میشوند که معمولترین ضخامت مورد استفاده در بازار ۱۷۵ میکرون یا ۱۷۵ / ۰ میلیمتر میباشد.

مقاومت لوله تیپ

نوارهای آبیاری تیپ از موادی ساخته شده اند که در برابر اشعه ماوراء بنفش نور خورشید، تغییرات دما، پوسیدگی، مواد شیمیایی متداول در کشاورزی نظیر کود و سموم شیمیایی مقاوم میباشند. هرچند ضخامت این نوارها کم است، ولی میتوانند در مقابل عوامل طبیعی مقاوم باشند و فشار مورد نیاز كه بطور متوسط یک اتمسفر است را به خوبی تحمل کنند. اين نوارها معمولاً به صورت رولهای ۱۰۰۰ ، ۱۲۰۰ ، ۱۵۰۰ و ۳۰۰۰ متری و به دو شكل پلاك دار و زيپي یا درزدار به بازار عرضه میشوند.

كيفيت ساخت در لوله تيپ پلاكدار عمدتاً بالاتر از نوع زيپي است كه البته،قيمت بالاتري هم دارد. همچنین به دلیل کم بودن ضخامت نوارها، معمولاً هر رول ۱۰۰۰ متری با ضخامت ۱۷۵ میکرون، بین ۱۱ تا ۱۲ کیلوگرم وزن دارد. لوله های تیپ بسته به ضخامت آنها، دارای انواع ۱، ۲ و ۳ ساله هستند و با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه و نوع کشت میتوانند کاربرد داشته باشند.

نوار تیپ دفنی

نوارهای ضخیم تر معمولاً برای آبیاری قطره ای در زیر سطح خاک استفاده شده و جنبه دائمی تری دارند. برای محصولی مانند گندم میتوان از نوعی کساله آنها نیز استفاده کرد. اين نوارها دارای قطره چکانهایی در درون خود هستند که فواصل قطره چکانها بر روی لوله متفاوت بوده و بر اساس نوع محصول مزرعه و روش کاشت انتخاب میشوند. پرمصرف ترین نوار آبیاری تیپ از لحاظ فاصله بین قطره چکانها نوارهای تیپ ۲۰ و ۳۰ سانتیمتری است. علاوه بر اینها فاصله قطر هچکان ۱۰ ، ۱۵ ، ۲۵ ، ۴۰ ، ۵۰ ، ۶۰ ، ۸۰ و ۱۰۰ سانتیمتر نیز در بازار موجود است. این نوارها با آبدهی ۸/ ۰، ۳/ ۱، ۵/ ۱، ۶/ ۱، ۲، ۵/ ۲ و ۸/ ۳ لیتر در ساعت برای هر قطره چکان ساخته شده اند. بنابراین در هر متر از طول نوارهای تیپ و بسته به تعداد قطره چکانهای روی آن، میتوان آبدهی هر متر آن را به راحتی بدست آورد. برای محصولی مانند گندم که بصورت ردیفی کشت میشود و از تراکم بیشتری در زمین برخوردار است، توصیه میشود که از فاصله قطره چکا نهای ۱۵ یا ۲۰ سانتیمتری استفاده شود. در حال حاضر، استفاده از نوع زيپي لوله ها یا نوار تيپ براي آبياري گندم متداول است.

پلیران اتصال

برای تهیه محصولات مختلف از جمله لوله و اتصالات پلی اتیلنی پلیران اتصال با ما تماس بگیرید.

تلفن فروش پلی ران اتصال

نوار تیپ پلیران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*